Naisille tsemppiä!

PK-35 Vantaa on valmis puolustamaan Suomen mestaruuttaan, kun Naisten Liiga käynnistyy tulevana viikonloppuna. Punamustien avausottelu pelataan lauantaina Kuopiossa, missä joukkue kohtaa viime kauden sarjanelosen Pallokissat.

Toinen liigakierros ja PK-35 Vantaan ensimmäinen kotiottelu on ohjelmassa heti seuraavana lauantaina eli 25. maaliskuuta. Punamustien vieraaksi saapuu silloin FC Honka, joka sijoittui sarjassa viime kaudella kolmanneksi. Myyrmäki Stadionilla pelattava ottelu alkaa kello 14:00.

PK-35 muistuttaa, että seuran junioripelaajat ja muut jäsenet pääsevät seuraamaan naisten kotipelejä veloituksetta. Ilmaiseen sisäänpääsyyn riittää, että stadionin portilla näyttää seuran jäsenkorttia. PK-35 Vantaa puolustaa mestaruuden ohella Suomen Cupin voittoa sekä osallistuu elokuussa naisten Mestarien liigan karsintaturnaukseen.

Joukkue pelasi talvikauden aikana yhteensä kymmenen harjoitusottelua, joista se voitti viisi, pelasi kolme tasan ja hävisi kaksi. Kumpikin tappio koettiin HJK:n 03-poikajoukkuetta vastaan. Ohjelma sisälsi neljä liigajoukkueiden kohtaamista. Näissä joukkue voitti HJK:n, TPS:n ja FC Hongan, jota vastaan pelattu toinen ottelu päättyi 1-1-tasapeliin. Ensi viikon lauantain kotiavauksesta on siis odotettavissa jännittävä peli.

PK-35 Vantaan paras maalintekijä talven harjoitusotteluissa oli kymmenen osumaa viimeistellyt Kaisa Collin, joka siirtyi punamustiin viime kauden jälkeen HJK:sta. Ronja Ikonen osui peleissä viisi kertaa sekä Mette Barck ja Netta Koso kumpikin neljästi.  

Naisten Liigassa pelataan heinäkuun loppuun mennessä kaksi täyttä ottelukierrosta, joiden jälkeen sijoille 1-6 sijoittuneet joukkueet jatkavat yläloppusarjassa ja loput neljä alaloppusarjassa. Syyskuun ensimmäisenä viikonloppuna alkavien loppusarjojen otteluohjelmat julkaistaan elokuun lopulla. Kaikkien joukkueiden sarjakausi päättyy 9. lokakuuta mennessä.

Ensimmäisen ja toisen täyden ottelukierroksen ohjelma löytyy tästä: https://www.palloliitto.fi/naistenliiga/info/otteluohjelma-ja-sarjataulukko

PK-35 toivottaa naisten liigajoukkueelle erinomaista sarjakautta sekä kaikki jäsenensä tervetulleiksi Myyrmäkeen seuraamaan punamustien kotipelejä!