PUNAMUSTIEN HISTORIAA: Juhlasta toiseen

OSA 16: PK-35 voittaa kaudella 2003 miesten Kakkosen etelälohkon, mutta paikka Ykkösessä jää nousukarsinnassa Mikkelin Palloilijoita vastaan vain maalin päähän.

Nousu toteutuu jo seuraavana vuonna punamustien voittaessa karsinnoissa JJK:n yhteismaalein 2-0 sekä KPV:n peräti 8-1. Miesten edustusjoukkueen toimintamahdollisuuksia lisää edellisen kauden päätteeksi solmittu yhteistyösopimus liigaseura MYPAn kanssa.

2004 on PK-35:lle miesten sarjanousun lisäksi tärkeä vuosi myös junioripuolella. Pihlajamäen kentän yhteyteen valmistuu seuran uusi harjoituskuplahalli, joka on rakennutettu yhteistyössä Helsingin Uuden Yhteiskoulun kanssa. Lämmitettävä tekonurmipohjainen halli toimii arkipäivisin koulun käytössä ja muina aikoina punamustien juniorien treenipaikkana.

PK-35 saavuttaa kaudella 2004 loistomenestystä miesten ohella poikajunioreissa. B-junnujoukkue voittaa seurahistorian ensimmäisen nuorten sarjojen SM-mitalin sijoittuessaan ikäluokkansa ylimmällä sarjatasolla kolmanneksi.

PK-35 järjestää 70-vuotisen taipaleensa kunniaksi miesten juhlaturnauksen, joka pelataan Talin hallissa helmikuussa 2005. Mukana ovat isäntäjoukkueen lisäksi MYPA, FC Viikingit, JJK, KäPa, FC Kontu, HyPS ja LPS. Seuran talous on juhlavuonna hyvällä mallilla, sillä tilinpäätökseen kirjataan 5212,99 euron ylijäämä.

85-vuotiaan PK-35:n historiaa käsittelevä juttusarja jatkuu seuran juhlavuoden 2020 aikana.