PUNAMUSTIEN HISTORIAA: Muutto Vantaalle

OSA 18: Kun futiskausi 2008 on päättynyt, punamustien naisten ja miesten edustusjoukkueet muuttavat Helsingin pohjoiseen naapurikaupunkiin. Niiden nimeksi tulee PK-35 Vantaa. 

Kotiottelunsa Myyrmäen ISS Stadionilla pelaavien aikuisten edustusjoukkueiden on yhä määrä toimia PK-35:n junioripolun määränpäänä. Naiset nousevat heti ensimmäisellä yrityksellään liigaan päävalmentajanaan Pauliina Miettinen. Miehet sijoittuvat uuden toimintamallinsa debyyttikaudella Ykkösessä yhdeksänneksi.

Vuosi 2009 on PK-35:lle historiallinen, sillä punamustien juniorijoukkue voittaa tuolloin seurahistorian ensimmäisen Suomen mestaruuden. Hienoon saavutukseen yltävät A-pojat, joiden valmentajina toimivat Janne Viljamaa ja Petri Haapimaa. Seuraavalla kaudella A-juniorit sijoittuvat SM-sarjassa toiseksi Toni Leonoffin valmennuksessa.

Kun PK-35 täyttää vuonna 2010 kunnioitettavat 75 vuotta, pitkän linjan peekoolainen Teemu Jaronen korvaa Markku Ruokasen punamustien puheenjohtajana. Tänä syksynä juhlitaan taas Suomen mestaruutta PK-35 Vantaan voittaessa Naisten Liigan päävalmentajanaan Timo Lounio.

Vuosituhannen ensimmäisen vuosikymmenen päättyessä seuran junioripuolellakin menee hyvin. Koko ajan kasvuaan jatkavaan Helsinki Open -turnaukseen osallistuu keväällä 2009 peräti 140 joukkuetta. PK-35:n jäsenmäärä on vuosikymmenen vaihtuessa yli 700, mutta aikuisten edustusjoukkueiden muutto Vantaalle jakaa voimakkaasti mielipiteitä.  

85-vuotiaan PK-35:n historiaa käsittelevä juttusarja jatkuu seuran juhlavuoden 2020 aikana.